UPOZORNĚNÍ! Ordinace psychiatrie MUDr. Ftáčnik je s platností od 1.3.2023 přesunuta na pracoviště Polikliniky IPP na adrese Legerova 389/56, 120 00, Praha 2.

Více

UPOZORNĚNÍ! Od 1.4.2023 bude dermatologická ambulance přestěhována do Centra dermatologie ve Štěpánské ulici, s výjimkou plasmy. Po příchodu se nejprve hlaste prosím na recepci.

Více

UPOZORNĚNÍ! Od 1.3.2023 ZMĚNA provozní doby recepce na pracovišti Legerova a Call centra! Po - Čt 7:00 - 16:30, Pá 7:00 - 16:00

Vitamínová terapie

Vitamínová terapie

Vitamín C neboli kyselina askorbová má pro člověka zásadní význam, lidský organismus si ho však nedokáže sám vytvořit a je odkázaný na jeho příjem v potravinách, především pak v ovoci a zelenině. Vitamín C má zásadní a nenahraditelnou roli při potlačování oxidativního stresu, který je spoluzodpovědný za vznik chronických zánětů, jež jsou příčinou vzniku alergií, depresivních poruch, osteoporózy, opakujících se infekcí, nádorových onemocnění, ale i syndromu vyhoření a chronického únavového syndromu.


Přínos vitamínu C pro lidský organismus:

 • posiluje imunitní systém
 • urychluje léčbu infekcí a působí proti nim preventivně
 • působí preventivně proti ateroskleróze, astmatu, pollinóze a zánětlivým onemocněním kůže
 • urychluje proces rekonvalescence a hojení ran
 • působí pozitivně u psychických poruch
 • pomáhá při vyčerpání, stresu a únavovém syndromu
 • podporuje vstřebávání železa a tvorbu kolagenu v těle

Nitrožilně lze nárazově podat vysoké dávky vitamínu C. Organismus neumí vitamín C ukládat a skladovat. Příjem perorální cestou prostřednictvím stravy nebo vitaminových doplňků je omezen množstvím vstřebaného vitamínu. Vyšší dávky vitamínu C lze tělu dodat infuzí, přičemž se dosažená vysoká koncentrace vitamínu C do 6 hodin po aplikaci vrací k počáteční hodnotě před infuzí. Infuze je proto vhodné opakovat.

Zvýšenou dávku vitamínu C je vhodné podávat v případě:

 • chronického zánětlivého onemocnění (2× - 3× týdně po dobu 2 až 6 týdnů)
 • zánětlivé revmatické choroby (2× - 3× týdně po dobu 1 měsíce)
 • akutní a chronické alergie (2× - 4× týdně po dobu 2 týdnů, poté od 3. týdne 1× - 2× týdně až do ústupu obtíží)
 • rány po operaci či poranění (několik po sobě následujících dnů denně, poté 2. až 4. týden 1× - 2× týdně do zhojení)
 • nádorového onemocnění (2× - 3× týdně po dobu 6 týdnů, léčebnou kúru lze opakovat po 3 týdnech)
 • v dalších případech individuálně podle doporučení lékaře

U onkologických pacientů, kteří podstupují chemoterapii či ozařování, doporučujeme konzultovat terapii s ošetřujícím onkologem. Opatrnost v indikaci a podávání je třeba také u pacientů s oxalátovými ledvinovými kameny, při akutním zánětlivém onemocnění, u astmatiků nebo při onemocněních z nadměrného ukládání železa v organismu (u pacientů s deficitem glukózo-6-fosfátdehydrogenázy může dojít k hemolýze).

Vitamínová terapie může ovlivnit účinek léků na ředění krve, může zvýšit účinnosti léků proti shlukování krevních destiček (Anopyrin, Godasal), zvýšit plazmatické hladiny tabletové hormonální antikoncepce či může vést k nepřesnému stanovení hladiny cukru v krvi.

Vitamínová terapie není vhodná v období těhotenství. 

V den aplikace vitamínu C je vhodné zvýšit příjem tekutin na 2 - 3 litry za den. V tento den se zároveň nedoporučuje pít kávu.

V současné době není aplikace vitamínu C hrazena ze zdravotního pojištění.

Cena vitamínové terapie se řídí aktuálním ceníkem. Pro onkologické pacienty nabízíme zvýhodněnou cenu terapie v průběhu léčby.

Nabízíme možnost zakoupení dárkového poukazu na vitamínovou terapii.

Telefon pro objednání konzultace: 241 241 241

Kde tuto službu poskytujeme:

Nabízíme možnost zakoupení dárkového poukazu na vitamínovou terapii.

Další služby

Klub Plus

Klub Plus

Klub Plus poskytuje maximální komfort při plánování zdravotní péče a celou řadu dalších benefitů. Součástí členství je efektivní plánování multioborové péče v rámci celé naší polikliniky.

Detail
Omlazení pleti vlastní krevní plasmou

Omlazení pleti vlastní krevní plasmou

Revoluční metoda omlazení pleti vlastní krevní plazmou dokáže navrátit pleti mladší vzhled, zbavit únavy a další negativních projevů spojených s jejím stárnutím.

Detail