Přijímáme nové pacienty do všech ordinací praktických lékařů

Více

Z důvodu přerušení provozu diabetologické ambulance prosíme pacienty, aby si v případě potřeby zažádali o medikaci nebo výpis ze zdravotní dokumentace do 29. 9.

Více

Z důvodu přerušení provozu psychiatrické ambulance od 1. 11. prosíme pacienty, aby si včas zažádali o medikaci nebo výpis ze zdravotní dokumentace na telefonu 241 241 241

Více

Prosíme pacienty přicházející na polikliniku v Legerově ulici, aby se hlásili na recepci v přízemí

Brnění rukou a nohou

Brnění rukou a nohou

Časté brnění rukou a nohou v noci či během dne člověka znepokojí, během života však postihne téměř každého. Většinou se jedná o následek přeležení končetiny ve spánku nebo při dlouhém sezení. Nepříjemný pocit ale v těchto případech rychle odezní a o brnění či bolesti za chvíli ani nevíme. Dlouhodobé nebo opakované brnění končetin však může upozornit na vážnější choroby.

K utlačování dochází nejčastěji na místech, kde nervy vedou těsně pod kůží v blízkosti kosti. Takové podráždění většinou brzy přejde. Vážnějším stavem je pak syndrom karpálního tunelu, který nastává při stlačení nervu v zápěstním kanálu. Vazivo, které je drážděno, se rozrůstá a utlačuje kanál v zápěstí. K syndromu karpálního tunelu nejčastěji dochází při těžké manuální práci, ale postihuje i ty, kteří mají fyzicky zdánlivě nenáročné zaměstnání – píší na počítačové klávesnici. Včasné řešení obtíží umožňuje léčit syndrom rehabilitací, ortopedickými metodami a klidem. V pokročilém stádiu léčba vyžaduje chirurgický zákrok. Podobný případ jako syndrom karpálního tunelu nastává při útlaku nervových kořenů v okolí páteře (např. u výhřezu ploténky). Také zde platí, že včasná léčba umožňuje vyhnout se chirurgickému řešení.

Poruchy citlivosti, časté brnění a bolesti končetin mohou poukazovat na poškození nervů – polyneuropatii. Poškození nervů vzniká následkem nedostatku vitamínů (především vitamínu B), ale i tak závažných onemocnění jako cukrovka nebo alkoholismus v pokročilém stádiu. Podobné příznaky má roztroušená skleróza, která postihuje nervová spojení v centrálním nervovém systému.

Brnění rukou a nohou mohou vznikat také v důsledku nedokrvení končetin při ischemické chorobě dolních končetin, nádorovém onemocnění, při selhávání jater a ledvin nebo při poruše funkce štítné žlázy.

Pokud vás podobné obtíže trápí, informujte o této skutečnosti vašeho lékaře. Pomocí krevních testů, rentgenu či EMG vyšetření je obvykle možné odhalit příčinu obtíží a zahájit včasnou léčbu.

 

Pro více zajímavých informací nás sledujte na sociálních sítích:

Další články

Zvýšená teplota

Zvýšená teplota

Lékaři obecně nedoporučují zvýšenou teplotu ihned razantně snižovat, jelikož zvýšená teplota aktivuje imunitní systém, ulehčuje práci bílých krvinek a také brání růstu a množení bakterií a virů v těle. ...

Detail
Střevní chřipka

Střevní chřipka

Střevní chřipka je nepříjemná nemoc, která ale netrvá příliš dlouho a většinou ji zvládnete vyléčit sami bez pomoci lékaře. Pro rychlé překonání nemoci je zásadní dodržet dietu, hodně odpočívat a nezapomínat ...

Detail