Přijímáme nové pacienty do všech ordinací praktických lékařů

Více

Z důvodu přerušení provozu diabetologické ambulance prosíme pacienty, aby si v případě potřeby zažádali o medikaci nebo výpis ze zdravotní dokumentace do 29. 9.

Více

Z důvodu přerušení provozu psychiatrické ambulance od 1. 11. prosíme pacienty, aby si včas zažádali o medikaci nebo výpis ze zdravotní dokumentace na telefonu 241 241 241

Více

Prosíme pacienty přicházející na polikliniku v Legerově ulici, aby se hlásili na recepci v přízemí

Bulka v prsu

Bulka v prsu

Existuje několik typů nezhoubných nádorů: Fibroadenom vzniká z prsní tkáně – ze žlázy a vaziva. Na pohmat je tužší a dobře ohraničený. Vyskytuje se nejčastěji u dívek a mladých žen. Papilom vychází z buněk prsních vývodů a někdy způsobí výtok nebo krvácení z bradavky. Lipom se tvoří z tukové tkáně, může se objevit i jinde na těle a není třeba se jej bát. Vzácněji se v prsu objevuje ohraničená bakteriální infekce neboli absces. Vyskytuje se nejčastěji u kojících žen společně se zánětem prsu. Tento druh bulky je velmi bolestivý a obsahuje hnis.

Velmi důležité je dbát na prevenci a pamatovat na samovyšetření prsu. Správný postup samovyšetření vám poradí lékař nebo se jej můžete naučit podle instruktážních videí. Pokud objevíte bulku v prsu, lékař vás vyšetří ultrazvukem nebo mamografem. Může také odebrat tkáň tenkou jehlou a zaslat ji na rozbor do laboratoře.

Nezhoubné útvary lze chirurgicky odstranit. Z cysty je možné odsát její obsah, což může vést k jejímu zániku. V případě potvrzení zhoubného nádoru v prsu probíhá léčba ve spolupráci gynekologů, chirurgů a onkologů.

Další články

Zvýšená teplota

Zvýšená teplota

Lékaři obecně nedoporučují zvýšenou teplotu ihned razantně snižovat, jelikož zvýšená teplota aktivuje imunitní systém, ulehčuje práci bílých krvinek a také brání růstu a množení bakterií a virů v těle. ...

Detail
Střevní chřipka

Střevní chřipka

Střevní chřipka je nepříjemná nemoc, která ale netrvá příliš dlouho a většinou ji zvládnete vyléčit sami bez pomoci lékaře. Pro rychlé překonání nemoci je zásadní dodržet dietu, hodně odpočívat a nezapomínat ...

Detail
Motání hlavy

Motání hlavy

Slabost a časté motání hlavy nemusí nic znamenat, v některých případech ale naopak signalizuje zdravotní obtíže. Pokud trpíte motáním hlavy, informujte o tom vašeho lékaře.

Detail